close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Christmas before and Christmas then.

5. december 2014 at 23:27 |  Thinkin' about...
Jako první věc, než ještě začnu psát článek, se vám omlouvám, že jsem přes dva týdny nepřidala nový článek. Nápady lítaly jako šílené a já nevěděla, kam to všechno psát - při cestě domů, když jsem usínala, ve škole na matice - to jsem psala do bloku a nestíhala jsem psát, moje myšlenkové pochody předbíhaly ruce, hah. Ale když jsem si to všechno urovnala, vyřídila jsem potřebné věci a v pátek v jedenáct večer jsem si konečně našla čas napsat článek, jsem tu! Takže to berte jako omluvu, prosím. :)Když už jsem psala o té škole... Dvě spolužačky měly včera prezentaci na Advent a na to, jak to chodí například v jiných zemích, jaké byly dřív české zvyky a tak nějak mě to donutilo přemýšlet nad tím, jak moc se všechno změnilo. Myslela jsem na to ještě dvě další hodiny, ačkoliv se mi myšlenky točily stále dokola, nemůžu si pomoct a musím se s vámi o ně podělit.
Nejvíc se ze všech svátků změnily Vánoce. Na Velikonoce se toho tolik dít ani nemůže a jiné svátky nejsou tak "slavností". Až na Vánoce... Lidi začínají šílet už v polovině října, začínají si psát seznamy dárků pro své blízké i vzdálenější, myslí jen na výzdobu, kde seženou nejlevnější stromek, kde nakoupit dárky, kolik druhů cukroví budou péct a jaké to budou, k tomu mají depky z Vánočního úklidu... No mě se naštěstí Vánoce tolik pod kůži nikdy nedostaly, za což jsem ráda. Ale víte, kolik se toho sakra změnilo?
Můžeme začít třeba tématem... koledy. Jistě, každého jednou ta písnička omrzí (stejně jako jiná, že?). Dřív si lidé u pečení cukroví pouštěli koledy, dneska si pustí rádio s dubstepem a trsají si u toho. No proč ne? Proti tomu nic nemám, jako nějaká velká škoda mi to nepřijde a navíc - i já bych si pečení cukroví mnohem víc užila s mojí oblíbenou hudbou, než poslouchat nějaké ohrané Nesem vám noviny... (Naštěstí péct nic nemusím, takže dobrý :D)
A když už jsem se zmínila o tom cukroví - kupujete, nebo pečete? Dříve se zásadně cukroví peklo domácí, každý měl svůj nápad a "tajnou ingredienci", která dělala cukroví cukrovím. Od každé rodiny chutnalo téměř jinak, až na typické linecké, to se ani změnit nedá. (Uh, jen na to myslím a už to cítím v puse, ble. :D) Jen je podle mě škoda, že teď si lidé raději cukroví objednají, než aby ho rodiče pekli s dětmi, trochu se u toho zasmáli, strávili spolu nějakou tu hodinku... A ačkoliv to není zrovna nejlepší, patří k tomu i ujídání těsta. Hehe. Na druhou stranu musím říct, že třeba nemusí mít tolik času, aby se doma čtyři hodiny denně babrali s nějakým cukrovím, že jo...
A Vánoční stromek? Pamatuji si, když jsme ho vždy museli hodinu zařezávat, aby se nám vešel do obýváku i se špičkou, cena nebyla tak příšerná a zdobení bylo to nejhezčí. Teď už na zdobení stromku moc neujíždím, navíc špičku nandavá bratr, takže jsem přišla o moji "slavnostní chvilku", ha :D, ale docela mě mrzí, že lidi si raději koupí umělý stromek, než aby jim obývák (nebo jinou místnost...) provoněla přírodní vůně jehličí a trošky smoly.
No a dárky pod stromečkem? To je asi věc, která mě štve nejvíc. Nejen, že všichni strašně šílí, že pro támhletoho mají jen dva dárky, ještě se z dárků stává to nejhlavnější. Vždycky jsem si myslela, že dárky jsou jen zpestření a vyjádření díků tomu, kdo vám dělá celý rok radost a ten Štědrý večer s vámi stráví s úsměvem na rtech. Teď mi ale přijde, že všem jde jen o to, koupit co nejdražší dárek. Proč? Raději bych měla nějaký levný dárek, daný s láskou, užitečný, co by mi vykouzlil úsměv na rtech, než nějakou věc, co musela stát majlant a stejně mi může být k ničemu. Copak dneska už nikdo neocení to, že je to DAR, a ne povinnost koupit co nejdražší věc, aby se člověk jinému zavděčil a na narozeniny měl klid? No... nevím, no.

A navíc mi přijde, že Vánoce se staly spíše komerčním svátkem, než-li svátkem pohody, lásky a rodiny na jednom místě... Což mě celkem mrzí.


Jak to máte vy? Pečete doma cukroví? Voní vám byt jehličím, nebo večer zapojíte umělý stromek do elektřiny a necháte to všechno na něm? Zajímá mě, jak to chodí jinde, než jen u nás a mých kamarádů či příbuzných. :)
 

1 person judged this article.

Poll

SČÍTÁNÍ LIDU! :D Klikni! :O

Klik. :3

Comments

1 flow flow | Web | 6. december 2014 at 12:28 | React

Taky Vánoce miluju. Doma budeme právě píct cukroví, nemůžu se dočkat. Dělám to raději než pojídání všech těch dobrot:D:3.
Jinak s tím, že jsi tady delší dobu nebyla tě chápu, poslední dobou nemám čas a už v listopadu jsem si na blog naplánovala články na celý prosinec, jinak bych to nedala!:D

2 Destiny. Destiny. | Email | Web | 6. december 2014 at 18:41 | React

Uh, máš pravdu. Přesně takhle to teď skoro všude je a je to škoda. Ale my každý rok pečeme cukroví,vždycky nám to zabere celý víkend, někdy 2:D Stromeček máme vždycky živý a umělý bych vážně nechtěla. Krásně to voní a přijde mi to lepší. Všichni chtějí umělý kvůli jehličí,které opadává a musí se uklízet. BOŽE LIDI NEBUĎTE TAK LÍNÝ! My se vždycky s bráchou pereme o to kdo bude vysávat jehličí!:D A koledy..no mamka s babi si je vždycky pouští když vaříme večeři. Ale upřímně, já už si radši pustím u sebe v pokoji 1D :D
Pěkný článek:))!
http://destinyhi.blogspot.cz/

3 all-is-magic all-is-magic | Email | Web | 7. december 2014 at 11:15 | React

Podle mě jsou Vánoce takové, jaké si je kdo udělá. Tyhle chci oslavit poprvé vegansky, takže to bude takové zajímavé... :) A příští chci více doladit do pohanských zvyků. Jen jsem zvědavá, jak se na to budou tvářit rodiče :D

4 Dominique Dominique | Email | Web | 7. december 2014 at 16:18 | React

U nás se tyhle tradice většinou dodržují, teda až na ty koledy u pečení :D
Ale stromeček máme každý rok živý až ke stropu a ta vůně jehličí a cukroví je k nezaplacení ♥

5 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 7. december 2014 at 18:51 | React

Presne si to vystihla. Vianoce nie sú len o darčekoch, ale o spoločne strávených chvíľkach, obľúbených pesničkách, rodine, pečení, jedle, koláčoch a snehu :D Dobre, dobre. V posledných rokoch o snehu nie :(
Pečenie určite patri k Vianociam. A kto si koláče objednáva, tak ten nie je normálny :D Mám presne ten istý názor a milujem keď má každá rodina svoju vlastnú tajnú ingredienciu :3

6 KatherineB ♥ KatherineB ♥ | Web | 7. december 2014 at 19:54 | React

u nás cukroví pečeme, ty kupovaný mi nechutnají (většinou ani od tety, sousedky.. občas od babičky) a umělej stromek? ani omylem!

7 Monii. Monii. | Web | 8. december 2014 at 16:05 | React

My letos cukroví péct budeme, ale "jenom" dva druhy. A linceký ne, díky bohu, vlastně to ani tolik nemusím. A pro mě k Vánocům patří ty koledy, nedokážu si představit dny kolem Štědrého dne bez koled, fakt ne :D
A komerční svátek je to podle mě už dost dlouho... Stejně jako Valentýn a všechno tohle.

8 ♥Bubble♥ ♥Bubble♥ | Web | 8. december 2014 at 23:57 | React

Ahoooj, konečně jsem na blogu !! Nešlo mi se 3 měsíce přihlásit a moc mě to mrzí, doufám, že si si mě nesmazala, zase se na blog vracím a zítra hned napíšu omluvný článek ! Tak si mě když tak zas přidej do Affs prosím :)

Jinak k článku.. ÚPLNĚ VE VŠEM MÁŠ PRAVDU A VE VŠEM S TEBOU SOUHLASÍM! :)
Já mám ráda Vánoce díky té atmosféře! Výzdoba, vůně cukroví, stromku, koledy, krásná nálada :3 .. To je moje..! :)
My měli vždy živý stromek, krásně voněl byt jehličím, živým stromkem a to jsem milovala ! Ale minnulé Vánoce se táta rozhodl koupit umělý stromek :(.. Ani mi nevěříš jak jsem protestovala..! Ale s nim to nehlo, nechtělo se mi zas shánět správný stromek, pořád ho seřezávat a hlavně jsou čím dál tím dražší, no :( ..
a hlavně pak uklízet ten bordel? To bylo nejhorší, ale pořád je tam ta vůně a pravost Vánoc :(
Cukroví odjakživa pečeme domácí :) Pečeme podle babiččiných receptů a pečeme každý rok to samý a máme je rádi :).. Kamarádky, nám je vždycky užírají..! :D
Jinak dárky.. To se ti poví no, já jsem též vždy ráda za každou blbůstku a já se snažím každému kupovat hlavně to co potřebuje nebo to o co si řekne :).. Hrozně ráda kupuju dárky a dělám lidem radost..! Pro mě je to pak hrozně krásný pocit, když rozbalí ode mě dárek a vidim na nich tu radost, nadšenost.. :)

Vánoce samotné o sobě zbožňuji a podle mě vždy zbožňovat budu..! Přece jenom je ta rodina aspoň jednou za rok pořádně pospolu, společensky oblečení, rodinné fotky vzniknou, společné koukání na pohádky, smích.. Prostě to miluju <3 A nejvíc se na ně těším ! :)

9 Ranly Ranly | Web | 14. december 2014 at 17:20 | React

Myslím, že máš naprostou pravdu, vánoce se hodně změnili.. už to není jako dřív. Hodně záleží na lidech jak si to udělají.. něktěří neslaví vůbec a jiní zase hrozně uměle.. někteří si půjčují aby měli na dárky.. uplně.. hrozný. My tedy děláme vše pořád stejně.. pečeme nějaké to cukoví, koupíme stromeček, ozdobíme ho.. a dárky taky tolik neřešíme.. pak se díváme na pohádky (spíš naši..) :D

10 ♥Bubble♥ ♥Bubble♥ | Web | 14. december 2014 at 18:15 | React

Popravdě jsem také čuměla jak je nakonec ten koment dlouhý, nevěděla jsem, že bude až tak :D .. Já prostě psala a psala :D ale jsem ráda, že ti udělal radost :)
Mně to též hrozně štve, jak blbne ten blog.cz, ale snad s tim něco už udělat, nebo fakt už nevím :/
Tak snad už budeme mít obě nové články :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
About Smile| Co jsem?| Bláznivá a neuvěřitelně spontánní modrooká bruneta, milující sledování mraků a noční oblohy v každém ročním období. Plná protikladů, potetovaná, s láskou k nastřelování naušnic, s piercingem. Milovnice hlasité metalové hudby, fotek, zvířat, mlhy a kouře, cestování, poznávání nových lidí, sluchátek... Ráda pomáhám, píšu úvahy, nutím lidi upřednostňovat pocit štěstí, ráda čtu a riskuju, miluju adrenalin. Jsem cílevědomá, nevadí mi jít proti davu, být jiná.

Oblíbené... Biografické a psychologické hororové knihy, filmy s tématem sexu, drog a horory, rocková a metalová hudba.
Hudba: Marilyn Manson, Asking Alexandria, Korn, Billy Talent, Bring me the horizon, ACDC, Řezník, Blink 182, Sum 41, D.R.U.G.S., Green Day, Helloween, Metallica, Linkin Park, Hollywood Undead, Nirvana, Skillet, The Offspring, Slipknot, Sodoma Gomora, The Pretty Reckless, Sleeping with Sirens, The Fray, Pipes and Pints, Pink Floyd, Bon Jovi, P.O.D., My Chemical Romance, 30 seconds to mars, Black veil brides, Foo Fighters, System of a down, Five finger death punch, Bullet for my valentine...

Hosting: ©Blog.cz | ©smile-la.blog.cz| Nekopíruj, nebo tě sní kanibal.|I love my visitors, thank you.