Je elektronika opravdu tak důležitá?

24. january 2015 at 22:11 |  Thinkin' about...


Jako obvykle mě k dalšímu úvahovému článku dovedla otázka na asku...
ELEKTRONIKA. Pro většinu lidí hraje v životě hlavní roli, ale proč? Co nám dává, že se stává tak důležitou? Proč jsme na elektronice tolik závislí? Před několika lety bychom bez ní vydrželi celé dni, bez rádia, televize, telefonů, tabletů, počítačů... A teď? Podívám se na lidi v MHD, většina z nich drží telefon v ruce, s někým textují, volají, jedou data a messenger.

Co děláme ve škole o přestávkách - a často i hodinách? Zapínáme mobilní data a píšeme si s dalšími, kteří nejsou o moc jiní než my.

Co uděláte první, když přijdete domů? Většina z nás si zapne připojení na wi-fi, někdo zapne televizi, jiný počítač.

Internet a elektronika pro nás teď hrají jednu z hlavních rolí v životě - pro někoho dokonce tu nejhlavnější. A důvody? Pro každého asi jinak, ale i tak se v něčem shodneme, ne?

Tak co nám ta elektronika dává?

1. Komunikace. Konkrétně s lidmi, kteří jsou od nás nějakým způsobem daleko, které nevidíme tak často, jak bychom chtěli, a kteří s námi nemůžou být tak často, jak by se nám líbilo. Znám to z vlastní zkušenosti. Mám nejlepší kamarádku 7 hodin cesty ode mě, naše jediná cesta pro komunikaci jsou tedy dopisy, které si posíláme, a samozřejmě smsky a messenger. Neviděly jsme se přes půl roku a já vím, že takových případů jsou hory, proto se nedivím, že v tomhle případě si rádi na půl hodinky (a více...) sedneme k facebooku a píšeme... a píšeme...

Samozřejmě rychlá domluva a jednoduchost komunikace se nesmí opomenout.2.Zábava. Lidé se nudí a tak zapnou televizi, rádio, Youtube... Pro někoho jako mě ztráta času, televizi jsem naposledy sledovala na Vánoce - ani mě to nebavilo, Youtube sleduji, když jsem nemocná, a rádio máme doma puštěné non stop, to ano. Ale najdou se tací, kteří přijdou domů a namísto úkolů a domácích povinností, které kdyby udělali, často by rodičům odlehčili několik těch starostí, si lehnou k televizi atd. Jistě, odpočinek je potřeba, ale strávit tím celý den... Opravdu? Není to už ztráta času? Na druhou stranu... každý se chce bavit. Ale nic se nemá přehánět.3. Závislost. Tohle je téma na hodně dlouhou dobu, ale stejně k tomu musím něco napsat. Mám pocit, že jeden konkrétní člověk - X (nebudu jmenovat), dělá jen to, že přijde, vezme si jídlo a lehne si k televizi. Když se nudí, podívá se na sociální sítě, nebo stíhá všechny tři činnosti dohromady, a na všechno ostatní jednoduše kašle. Jenže co mu to dává? Stereotypní život ještě někoho baví? Podle hodin psychologie by závislost měla člověku dávat uvolnění od problémů, pocit, že ho nic netrápí. Prostě vypne okolní svět a zapne si ten svůj. Jak to tedy funguje u elektroniky? Přenese se snad člověk do světa seriálů a světa facebooku a nevnímá, co se děje kolem něj?.. Nedokážu si to vysvětlit.Zkuste to vypnout. Nemohla jsem si to odpustit a prostě jsem sama na sobě udělala pokus. (Hah) Týkalo se to jen internetu, protože jsem zrovna byla nemocná, jinak internet používám nuceně - známky a docházka na netu, poznámky a testy na netu, prostě střední škola. Ale ten den jsem byla doma a tak jsem to chtěla zkusit. Upřímně - co dělá většina z nás, když je doma? Odpovězte si v duchu...

Už? Fajn.

Řekli jste si, že jdete na internet?.. A já jsem ho vypnula. Vypnula jsem si připojení na wifi, vypnula jsem si celou wi-fi a přiznávám se, první půl hodinu jsem měla jen a jen nutkání zapnout to, vykašlat se na to. Vůle byla ale silnější a tak jsem to vydržela 9 hodin. A víte co? Není to takové peklo, jako by si člověk představoval. Sice máte pořád pocit, že by vám někdo mohl psát, že vám asi přišel email, nebo přibyla nová známka, ale dá se to vydržet.A po hodině už vám to ani nepřijde.

A tím jsem dospěla k závěru, že internet opravdu není to, co hodně potřebujeme. Je to prostě doplněk našeho života. A někdo ho používá více, a někdo zase méně. A stejně tak elektronika...
 

Be the first one to judge this article.

Poll

SČÍTÁNÍ LIDU! :D Klikni! :O

Klik. :3

Comments

1 Sebian Sebian | Web | 25. january 2015 at 12:01 | React

Máš pravdu, většina lidí se od počítače, televize nebo mobilu ani nehne. Já nejsem jiná. I když televizi nesleduju, jenom občas večer, když rodiče v 8 koukají na nějaký film nebo seriál, tak si k tomu s nimi sednu. Ale i tak držím nonstop mobil v ruce a jedu si - jak říkáš - messenger. Zrovna včera jsem šla asi ve 2 hodiny ven s kámošem a řekla jsem si, že za celou dobu, co budeme venku, nezapnu data. Taky jsem to tak udělala a když jsem přišla domů, spočítala jsem si, že jsem nebyla na internetu asi 3 hodiny. Tyjo, když se na to podívám teď zpětně, tak si uvědomuju, že 3 hodiny nejsou vůbec hodně. Ale mě to prostě připadalo jako dlouhá doba. Rozhodla jsem se, že se půjdu kouknout na eko a potom si půjdu číst. Sice jsem na internetu nebyla několik hodin, ale pořád jsem si počítala jak dlouho a s každou další hodinou jsem měla hroznou radost, protože jsem si uvědomila, že se na messengeru ukazuje "aktivní před 7 hod." Šílený. Nechápu, proč jsem na to celou dobu myslela. Z toho všeho vyplývá, že bych to měla taky trochu omezit, protože si bez messengeru nedokážu den vůbec představit. Není to tak, že bych byla závislá na internetu, ale spíš na tom psaní si s lidmi. Nejhorší je, že když to vypnu na delší dobu, tak mi potom buď začnou chodit smsky kde jsem nebo když to potom znovu zapnu, tak tam mám strašně zpráv a všichni se ptají, co se děje. Vážně, něco je špatně -_- Jinak promiň, že se tak rozepisuju, nějak jsem se do toho zažrala :D

2 Monii. Monii. | Web | 25. january 2015 at 15:29 | React

Naprosto s tebou souhlasím. Když nad tím tak přemýšlím, vždycky jsem hrozně chtěla mobilní data, ale rodiče mi to nedovolili a nedovolují. A je mi líp, aspoň mě to nenutí pořád civět do mobilu.
Na televizi jsem se taky naposledy dívala o Vánocích, už minimálně tři roky jsem se pořádně na televizi nedívala. Vždycky třeba hodinu v měsíci.
Nedávno nám nešla wifi a internet, vždycky to vypnu a zapnu a jde to, ale tentokrát to pravdu nešlo. První půl hodinu, přesně jak ty řikáš, jsem myslela, že se zbláznim. Prostě jsem musela zkontrolovat ten facebook! Ale šla jsem si číst a na nějak internet jsem úplně zapomněla... bylo to fajn.

3 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 25. january 2015 at 16:04 | React

Krásne si to všetko popísala. Internet je na jednu stranu dobrý, lebo môžeme komunikovať vo vzdialenými ľuďmi, uľahčovať si prácu, ale keď už sa na internete, alebo všeobecne elektronike staneme závislí, tak sa z toho človek ťažko dostane. Ja myslím, že závislá nie som. Bez internezu vydržím pokojne aj celý deň. V škole internet nikdy nezapínam, aby ma nerozptyľoval a zapnem ho až doma.
Rádio však máme zapnuté doma skoro stále, aby u nás nebolo príliš ticho. Tá hudba robí takú milú atmosféru. napríklad pri varení :D

4 Smile Smile | Web | 26. january 2015 at 13:37 | React

[1]: Já jsem to tam sice nepsala,  ale přesně jsi trefila to, co se děje i mě. :D Když jsem 9 hodin nebyla na netu,  konkrétně na messengeru,  potom jsem přišla a měla jsem tam 17  zpráv. Někteří mi psali jako obvykle,  prostě jak se mám a tak. Ale našli se i tací,  co mi psali,  jestli jsem v pohodě a nebo jestli se něco neděje. Na jednu stranu mi to přišlo milé,  že se někdo zajímá o to, proč tam tak dlouho nejsem, jestli je všechno v pořádku,  na druhou stranu mě to trochu rozčílilo...  Přece to, že člověk není na messengeru, ještě neznamená, že se mu něco nutně muselo stát... :/ :)

A děkuju moc za komentáře. Vy víte,  jak já ty dlouhé komenty miluju a dělají mi radost. :33

5 Charlotte Charlotte | Web | 26. january 2015 at 19:25 | React

Je to až smutné.. Dřív jsem si vždy dávala takové "týdny bez počítače"
jak jsem to mohla vydržet? :D

6 fakynn fakynn | Email | Web | 27. january 2015 at 21:11 | React

Podle mě máš velkou pravdu a asi by se nemělo všechno přehánět, ale už jsme prostě v době elektroniky a jiné už to nebude.
Já jsem měla dobu, kdy jsem se dva měsíce nedostala na net a co? Vydržela jsem. :)
Není to potřebná věc, jen lidi se bez toho už neobejdou.
Nechci tu psát, jak já bych se bez toho obešla a podobně. Obešla, ale já se nechci obejít. :)

7 silluety silluety | Web | 28. january 2015 at 13:28 | React

No jo no :D je to prostě "moderní" :D však proč si všichni začali kupovat ty nový tablety, když sou vlastně k ničemu? aby udělali dojem.. a když tohle udělá jeden v americe, udělají to všichni. A když amerika, tak musíme i my ne? A takhle to udělají všichni, ikdyž je to zbytečnej krám, no ne? :D
zas ale nemůžeme hejtovat celou elektroniku, protože jsou další vymoženosti jako autobusy a tak, a rodiče potřebují o tom určitém člověkovi- dítěti vědět :D nebo celkově, když máš přátele daleko a ne takový to na dva dny, ale třeba se neuvidíte až rok, tak vcelku jo :D ikdyž existuje pošta..
takže elektronika je i není důležitá :D ;)

8 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | Email | Web | 28. january 2015 at 13:30 | React

Já bez pc dokážu být, poslední dobou na pc trávím hodně málo času :-)

9 Vall Vall | Web | 28. january 2015 at 14:48 | React

Já bych bez internetu vydržela, ale dost se věnuji blogu tak se snažím na něm být každý den alespoň chvilku, i kdžy většina článků je přednastavena z víkendu a z ostatních dnů :)
Závislá rozhodně nejsem. Ok, byla jsem asi ve 3/4 třídě, ale teď už nejsem.
Já hodně používám mobil... chodím na něm na různé sociální sítě. Jsem někdy ráda, když net vypadne a jsme bez něj.

Když se učím, musím mít mobil a všechnu elektroniku vyplou, protože mě to jinak strašně ruší a nemůžu se na učení soustředit.
Hlavně takové to, hučení počítače.

Na notebook (svůj, pc je rodičů) moc nechodím, protože se strašně seká. Většinou ho má mamka, ale mně to nevadí.

Youtube sleduji docela často. Baví mě koukat na videa youtuberů a youtuberek :)

Článek má smysl a je skvělý!

10 Kristyn Kristyn | Email | Web | 28. january 2015 at 16:43 | React

Článok je perfektný ale ostala som z neho smutná. Ty za to nemôžeš, ide o mňa. Som jedna z tých ľudí, ktorých si opisovala. Postupne to obmedzujem a snažím sa venovať iným veciam ako internetu a elektronike. Je to ťažké a pritom ani neviem prečo. Zrušila som si facebook na týždeň. Nechýbal mi. Chýbali mi veci do školy, ktoré som si zisťovala na nete a na facebooku. Chýbali mi skupiny blogov na facebooku , proste nie FB ale veci spojené s ním. Založila som si nový kde som si pridala len spolužiakov a pár kamarátov. Pridala som sa tak isto do skupín, kt. sú spojené s blogmi a to je všetko. Teraz mi je oveľa lepšie :) Super článok, máš pravdu... bez elektroniky by to bolo všetko lepšie :)

11 Smilee Smilee | Web | 28. january 2015 at 20:54 | React

Naprosto s tebou souhlasím, ale bohužel se ve většině tvých případů vidím. Upřímně, vůbec netuším, jak bych to bez internetu přežila. Nejspíš bych skončila u svých knížek, takže s tím problém zase tolik nemám. O víkendech se snažím počítač zapínat až později večer a dopoledne se snažím dělat něco jiného. Ale asi bych to nedala.
Na televizi taky už vůbec nekoukám. Když už, tak si pustím seriál na noťasu, které jsou s titulky, protože jinak bych vraždila za ten český dabing a stejně jako bych se s rodiči dívala večer na tv, dívám se na věci, co se líbí mně :DD
A facebook považuji za nejlepší komunikační prostředek xDD Naše třída má takovou skupinu, do které si připomínáme testy a řešíme důležité věci, takže bych bez toho byla nahraná. Potom jsem několika blogerských skupinách, za což jsem taky vděčná a občas si dopisuji s lidmi z jiných zemí, kde nevidím jinou možnost než si s nimi takhle psát.
Naprosto, naprosto pravdivý článek. Bohužel, je těžké se od internetu odpojit. Teda, alespoň pro mě. :D

12 Inny Emilly Inny Emilly | Web | 29. january 2015 at 19:58 | React

já uznávám, že jsem závislá na elektronice až nehezky. Nedávno sem si ale zrušila facebook, už jsou to asi 2týdny a téměř mi to nechybí. Sice né každý má mé číslo, ale větina těch se kterýma se potřebuju bavit ho má. na mobilu jsem sice pořád, na instagramu a snapu, ale asi tím jen zabíjím čas aobešla bych se bez toho, kdybych to neměla. Na nb jsem taky furt, brouzdám po netu a čučím na seriály. Taky musím říct, že v poslední době hodně koukám na telku, což jsem dřív skoro nedělala, vím, že bych našla i jiné aktivity, ale nějak na nic jinýho nemám náladu. Jak na lidi, tak na vše ostatní.

13 DIYLenka DIYLenka | Web | 2. february 2015 at 17:33 | React

Ja zase napríklad bez Počítača vydržím vobec ma nebaví sediet nonstop pred ním ,asi jediné čo robím na Pc je blogovanie ale o mobile tiež to isté dokonca v nom nemám ani žiadne hry a používam ho iba na komunikáciu s kamoškou kt. býva na druhej strane Slovenska :)

14 photosbyany photosbyany | Email | Web | 10. february 2015 at 16:14 | React

Já bych bez internetu vydržel, ale jak jsi psala taky jsem tam dost času kvůli škole:/ a dál co dělám na pc je blog anebo jednou za půl roku nějakej film ..

15 photosbyany photosbyany | Email | Web | 10. february 2015 at 16:14 | React

[14]: *vydržela

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
About Smile| Co jsem?| Bláznivá a neuvěřitelně spontánní modrooká bruneta, milující sledování mraků a noční oblohy v každém ročním období. Plná protikladů, potetovaná, s láskou k nastřelování naušnic, s piercingem. Milovnice hlasité metalové hudby, fotek, zvířat, mlhy a kouře, cestování, poznávání nových lidí, sluchátek... Ráda pomáhám, píšu úvahy, nutím lidi upřednostňovat pocit štěstí, ráda čtu a riskuju, miluju adrenalin. Jsem cílevědomá, nevadí mi jít proti davu, být jiná.

Oblíbené... Biografické a psychologické hororové knihy, filmy s tématem sexu, drog a horory, rocková a metalová hudba.
Hudba: Marilyn Manson, Asking Alexandria, Korn, Billy Talent, Bring me the horizon, ACDC, Řezník, Blink 182, Sum 41, D.R.U.G.S., Green Day, Helloween, Metallica, Linkin Park, Hollywood Undead, Nirvana, Skillet, The Offspring, Slipknot, Sodoma Gomora, The Pretty Reckless, Sleeping with Sirens, The Fray, Pipes and Pints, Pink Floyd, Bon Jovi, P.O.D., My Chemical Romance, 30 seconds to mars, Black veil brides, Foo Fighters, System of a down, Five finger death punch, Bullet for my valentine...

Hosting: ©Blog.cz | ©smile-la.blog.cz| Nekopíruj, nebo tě sní kanibal.|I love my visitors, thank you.