Anorexie - rozhovor s Ellou, dívkou, která si prošla peklem na zemi.

15. february 2015 at 6:00 |  Beauty
Anorexie.
Pro některé z nás idál krásy, pro některé jen lehce dotčené téma, ale pro obrovskou část z nás věčně nepochopitelná věc.

Pro-Anna blogů, instagramových či facebookových stránek a profilů, jsem viděla už hromady. Dívky na nich zveřejňovaly obrázky sebe a svých vystouplých žeber, hubených dívek, které pro ně představvovaly jednu z největších inspirací toho, jak by chtěly vypadat. Podvýživa, nenávist jídla, strach ze stoupajících čísel ve chvíli, kdy si dívky stoupnou na váhu. Ale i psychické problémy, samota, špatný prospěch ve škole nebo tíživá rodinná situace. I takové věci mohly být příčinou toho, proč se dívky odmítaly najíst, nebo jim jídlo ani nechybělo.
Anorexie je mentální nemoc, která začíná v lidské psychice, ovšem její následky způsobují mnohem víc, než jsou deprese. Vyhublé tělo, padající vlasy, vybledlá tvář, katastrofický zdravotní stav. V těch nejhorších případech smrt na podvyživení, v lepších stoupající váha, nabírání svalů a tuku.

Dívku jménem Ella jsem objevila čirou náhodou - přes instagram a její komentář jsem se dostala na její profil, dál na její blog a mohla jsem jen zírat. Ačkoliv komentářů jsem se zatím naprosto zdržela, na jejím blogu jsem strávila nejméně dvě hodiny, fascinována jejím životním příběhem.
Proč jsi s anorexií začala? Co se ti na ní líbilo, nebo proč tě lákalo být Pro-Anna?
Jak jsem s anorexií začala sama nevím. Před MA jsem byla docela dost sebevědomá a oblíbená holka. Která navíc měla podváhu a vůbec hubnout nepotřebovala. Měla jsem kluka, plno kamarádek. Jen doma jsem měla s rodiči velké problémy, konkrétně s tátou. Největší zlom nastal, když jsem přešla na novou školu, bylo toho na mě moc. Nahromadily se mi problémy, které jsem neuměla nějak vyřešit. Nevědomky jsem přestávala jíst... Pak to nějak přešlo v anorexii, šlo mi alespíš o pozornost než to, abych byla hubenější.

Takže jsi vlastně přestala jíst, aniž by sis to uvědomila... líbilo se ti někdy, jak jsi hubená?
Ano... Okolí na to začalo narážet a až pak jsem si to vlastně uvědomila a rozhodla, že zhubnu, aby o mě rodiče konečně jevili zájem. Před mentální anorexií jsem se svojí postavou byla spokojená, byla jsem přirozeně hubená. V mentální anorexii (i když jsem zhubla 10kg) jsem si připadala tlustá. To i když jsem ležela na kapačkách a bojovala o život.

A jevili o tebe rodiče v té době větší zájem?
Ano, vlastně všichni. Jak rodiče, tak kamarádi... a mě se ta pozornost začala líbit a pokračovala v hubnutí.

Ale přitom jsi si ničila své zdraví... Na tvém blogu jsem se v rubrice zvané "Má hospitalizace" dozvěděla, že jsi byla několikrát hospitalizována... Jak často jsi kolabovala a dostávala se do nemocnice?
Vlastně jsem si prošla takovou jednou dlouhou hospitalizací všude možně po špitálech. Vše bylo hrozně rychlé. Během měsíce jsem z 44kg spadla na 39kg (165cm). Zkolabovala jsem na dovolené a doktorka mě poslala do nemocnice na pozorování. Pak mě po 14 dnech propustili domů s podmínkou, že budu přibírat dobrovolně. Samozřejmě jsem nic nepřibrala, naopak zhubla ještě 2kg, a byla poslána do léčebny, kde jsem se rozhodla, že nebudu nic jíst a tak po pár dnech skončila na JIPce. Z té jsem byla opět poslaná na oddělení, kde jsem jedla jen minimálně, během pár týdnůjsem zhubla až na 33kg (sama se divím, že mě doktoři nechali), a byla poslaná na další JIPku.

Takže tvá nejnižší váha se pohybovala kolem 33 kg na 165 cm?
Ano...

Páni... Kdy ale nastal ten přelom, kdy jsi si řekla, že bys měla přibrat? Co jsi si v té době říkala?
Ten zlom nastal až v době, kdy jsem s anorexií žila rok bez naprosté kontroly doktorů. Když jsem pod nátlakem přibrala v léčebně, doma to pak zase velmi rychle zhubla a držela si váhu 37kg. Tu jsem si držela rok a za ten rok jsem postupně došla k uvědomění, že jsem úplná troska bez kousku života. Z ničeho jsem neměla radost. Byla jsem chladná, pořád unavená, nevrlá, vše mě rozčilovalo a z ničeho jsem neměla radost. Pořád jsem si hlídala každý kousek jídla a každý gram. Pak jsem měla těžké období ve škole a zhubla na 34kg. To už jsem nezvládala fungovat. Bylo období kolem Vánoc, kolabovala jsem. Měla jsem problém se srdcem a dýcháním. Tenkrát mi už opravdu došlo, že to není legrace. Že se anorexií ničím jak psychicky, tak fyzicky, a že chci být zase ta veselá a oblíbená holka jako dřív. Ještě bych chtěla dodat, že hospitalizovaná jsem měla být už při 37kg. Jen mě rodiče pořád věřili a dali mi s doktorkou poslední šanci přibrat kolem těch Vánoc, kdy už jsem sama byla rozhodnutá. (Nikdo z nich nevěděl, že vážím tak málo, lhala jsem jim o své váze).

Anorexie ale hned tak nezmizí, že? Jak dlouho se teď snažíš získat svoji normální váhu zpět? Nebo už jsi ji dosáhla?
Anorexie je hlavně psychický problém. Proto se k léčbě a přibírání musí člověk odhodlat sám. Jinak to nemá cenu. Upřímně řečeno přibírám velmi pomalu. Ostatní mě za to kritizují, ale já vím, že dělám správně. Přibírám sice pomaleji, ale psychicky se s tím lépe vyrovnávám a zároveň objevuji všechno to, co mi anorexie vzala. (Začala jsem být více společenská, přestala se stranit lidí a podobně.) Zatím se mi povedla nabrat 3kg. Vůbec se kvůli tomu ale necítím špatně, naopak. Mám ze sebe radost. Čeká mě ještě dlouhá cesta. Musím jak přibrat ještě plno kilogramů, tak potlačit ještě víc anorektické myšlení. Jak už jsem ale zmínila, čas a jídlo je ten nejlepší lék. :)

To je pravda. :) Ještě tak na závěr - Co bys vzkázala dívkám, které chtějí začít s anorexií a Pro-Anna, nebo už začaly? Bylo by něco takového?
Tak určitě bych něco ráda vzkázala. Anorexie vám zničí jak zdraví, tak vaši osobnost. Anorexie je nemoc, která zabijí jak mysl, tak duši. Přestanete se mít rády. I když zhubnete sebevíc, nikdy nebudete spokojené a budete si připadat tlusté. Přijdete o kamarády a veškerou radost ze života. S anorexií nezažijete radost a štěstí, s anorexií zažijete jen smutek a trápení. Budou vám padat vlasy, drolit se zuby a nehty. V nejlepším případě si to uvědomíte a přestanete s tím. V horším skončíte jako já v léčebně nebo nemocnici, a v nejhorším případě umřete.
Prosím vás všechny, myslete na to, že anorexie není životní styl, ale pomalá SMRT.

Holky, nezačínejte s tím. Je rozdíl mezi tím být hubená a býk vyhublá na kost. Vypadat fit, nebo být jen kost a kůže, chodící kostra. Neničte si zdraví, ani když vás postihnou obrovské problémy, dostanete se z nich. Zdraví je věc, kterou si v životě ničím nemůžete nahradit, neničte si ji.

Nevypadá fit tělo lépe než kost a kůže?


Ella je také blogerka. Na jejím blogu najdete články o tom, jak si anorexií procházela, o jejích hospitalizacích a o tom, jak se z toho dostává, ale i (ne)typické dívčí články, jako jak se mít ráda? :)
Na její blog se dostaneš TADY.
 

1 person judged this article.

Poll

SČÍTÁNÍ LIDU! :D Klikni! :O

Klik. :3

Comments

1 flow flow | Web | 15. february 2015 at 8:29 | React

Mě je líto holek, co do toho spadnou nevědomky, nebo kvůli těžké rodinné situaci a tak. Nesnáším ty ask poradny, instagramy a tak, kde holky nejí schválně, prostě pijí jenom vodu, však víš, jestli ses na takové stránky a profily taky dívala. Proč, probohá, proč si sami způsobují dobrovolně takové zdravotní problémy? Snad si tento článek přečetla nějaká holka, pro kterou je známka dokonalosti vyhublost, kost a kůže.
Ten rozhovor je povedený, celkově celý článek.

2 Inny Emilly Inny Emilly | Web | 15. february 2015 at 10:43 | React

tohle docela chápu, já jsem hrozně proti anorexii, ale spíš v tom smyslu, že holky se 45kg přestanou jíst protože se cejtí hrozně tlustý. No prostě takový ty adeptky  na kopačku do hlavy

3 Míša Gřešková Míša Gřešková | Email | Web | 15. february 2015 at 15:19 | React

Páni, je to hodně silný příběh. Je ale dobře, že si slečna uvědomila, že to není ta správná cesta a bojuje :)

4 J. J. | Web | 15. february 2015 at 17:27 | React

[2]: No, místo "kopačky do hlavy" by si zasloužily spíš pomoc, protože tohle je právě ta anorexie. Ony si vážně myslí, že jsou hrozně tlustý, i když mají 45 kg. Je to mentální nemoc a častokrát za to člověk ani nemůže.

5 Ella Ella | Web | 15. february 2015 at 17:38 | React

Děkuji, udělalo mi to velkou radost, ještě nikdy o mě nikdo článek nenapsal. Moc si toho vážím :). Máš to krásně napsané :).

6 Kia Kia | Web | 15. february 2015 at 17:46 | React

dobrý článok. tá veta na konci je dobrá ;) aj jej blog sa mi páči, som rada, že sa z toho dostáva. Inak tá posledná fotka tuto mi pripomína jednu babu čo poznám...

7 photosbyany photosbyany | Email | Web | 15. february 2015 at 21:30 | React

Je mi strašně líto těchto lidí, ano zhubnout chci, ale anorexie asi bych do toho já milovník jídla nespadla :D Je dobré, že bojuje proti ní. Hned se jdu na její blog podívat :O

8 Sandra Sandra | 16. february 2015 at 14:36 | React

ty kokos!:O
páni.
fakt sa divím,že táto holka to nezvdalaa bojovala,aby bola znova zdravá a usmievavá!:) fakt má u mňa rešpekt!:)
necháepm,ako niektoré holky hcú byť anorektičky.veď je to hnus.
samákosť a koža.ble.je to nechutné.
samam sa snažím schudnúť,aleže by som chudla režimom "ana" tak to nie.nepotrebujem si zničiť zdravie.
neznášam tie baby ktoré idú dobrovoľne do anorexie. ale tí čo tým trpia,tak tých mi je ľúto.:(
peknýčlánok a je strašnemilé,že si sa o to dievča zaujímala a spravila si taký rozhovor:)
dievčatá,ktoré chcú byť anorektičkami,by si to mali prečítať.:)
a inak,prídávam si ťa k obľúbeným,strašne sa mi páči tvoj štýl písania a prídeš miako taká prijemná osoba:) tvoj blog je pekný:)

9 Akim Akim | Email | Web | 16. february 2015 at 14:47 | React

Úžasný článek, tedy spíš rozhovor, i když na smutné téma. Moc přeji té dívence, aby se jí dařilo vítězně bojovat s touto zákeřnou psychickou nemocí.

10 Monii. Monii. | Web | 16. february 2015 at 15:19 | React

Dokonalý článek. Oceňuju ten nápad, je to originální :) určitě se na blog Elly podívám, docela mě to zajímá :)

11 Elík Elík | Web | 16. february 2015 at 19:51 | React

Naprosto dokonalí článek celou dobu jsem to četla napjatě :O až do konce a měla si to senzačně sepsané a udělané:).Elle samozřejmně držím palce:* !!A budu na ní neustále myslet:).Pěkný rozhovor!

12 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 17. february 2015 at 10:50 | React

Vau, som rada, že sa z toho pomaly dostáva a že pomaly priberá.
Anorektičky nechápem. Nechápem ako sa môžu vidieť tučné, aj keď sú extrémne chudé. Ale ja to nikdy nepochopím, pretože sa nevidím ich očami. Neviem si ani predstaviť čo vlastne prežívajú, ak sa cítia a podobne.
A je mi ľúto, že veľa dievčat trpí anorexiou a že  sú bez života, bez energie, smutné a chladné.
Ale keď si potom neskôr uvedomia čo všetko strácajú, konečne sú ochotné prijt pomoc. A to je to najdôležitejšie.

Som rada, že s tým Ellie úspešne bojuje a držím jej palce ;)

13 AndreyMom AndreyMom | Email | Web | 12. february 2017 at 0:12 | React

Мужчины и Женщтны Узнайте все о своем здоровье и самым важном аспекте
в своей жизне
настойка калгана для потенции    http://dgenerik777.blogspot.ru/2017/01/blog-post_315.html

14 AndreyMom AndreyMom | Email | Web | 16. february 2017 at 16:42 | React

как вылечить импотенцию дома    http://levitrasialis.blogspot.ru/2017/01/blog-post_64.html

15 GTMatthew GTMatthew | Email | 4. may 2017 at 18:39 | React

<a href=http://72moskva.ru/>Купить квартиру за 758 000 рублей Тюмень</a>

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
About Smile| Co jsem?| Bláznivá a neuvěřitelně spontánní modrooká bruneta, milující sledování mraků a noční oblohy v každém ročním období. Plná protikladů, potetovaná, s láskou k nastřelování naušnic, s piercingem. Milovnice hlasité metalové hudby, fotek, zvířat, mlhy a kouře, cestování, poznávání nových lidí, sluchátek... Ráda pomáhám, píšu úvahy, nutím lidi upřednostňovat pocit štěstí, ráda čtu a riskuju, miluju adrenalin. Jsem cílevědomá, nevadí mi jít proti davu, být jiná.

Oblíbené... Biografické a psychologické hororové knihy, filmy s tématem sexu, drog a horory, rocková a metalová hudba.
Hudba: Marilyn Manson, Asking Alexandria, Korn, Billy Talent, Bring me the horizon, ACDC, Řezník, Blink 182, Sum 41, D.R.U.G.S., Green Day, Helloween, Metallica, Linkin Park, Hollywood Undead, Nirvana, Skillet, The Offspring, Slipknot, Sodoma Gomora, The Pretty Reckless, Sleeping with Sirens, The Fray, Pipes and Pints, Pink Floyd, Bon Jovi, P.O.D., My Chemical Romance, 30 seconds to mars, Black veil brides, Foo Fighters, System of a down, Five finger death punch, Bullet for my valentine...

Hosting: ©Blog.cz | ©smile-la.blog.cz| Nekopíruj, nebo tě sní kanibal.|I love my visitors, thank you.