Síla slov

13. november 2015 at 9:42 |  Thinkin' about...
Neznám tě. Vypadáš divně. Nesnáším tě. Spletla jsem se. Mám tě ráda. Jsi jinej. Miluju tě. Neopouštěj mě.

Ať už by vám kdokoliv řekl jednu z výše zmíněných kraťoučkých vět, nějak by to na vás působilo. Přiznávám, schválně jsem vybrala věty, které jen tak někomu na potkání vy sami neřeknete, které mají citovou vazbu k osobě, která je má slyšet, a bývá těžké je říct. Alespoň poprvé. Téma týdne "Síla slov" mi skvěle nahrálo k napsání článku, který jsem už nějakou dobu měla v hlavě. Slova totiž mají obrovský význam, ačkoliv to spoustě lidem nedochází, nebo vypouštějí z pusy něco, co nechtějí. Taková slova můžou člověka ranit, rozplakat, ale i mu udělat radost. Nebyla bych to já, kdyby můj mozek jen tak nezačal produkovat všemožné scénáře chvilek, kdy taková slova vylézají na povrch, nebo kdybych nad tím aspoň trochu nedumala. Nevim, je to asi zlozvyk nebo co... A jak mě už někteří z vás můžou znát, podvědomě mě to táhne ke slovům, která způsobují radost, možná občas smutek.
Už jste někdy někomu řekli, že ho nesnášíte? Hádám, že to už udělal každý z nás, a ne jednou. Jenže co když to někdo řekl vám? Jak jste reagovali? Někdo se může dotyčnému vysmát, někdo se pár hodin nemůže vzdálit od krabičky s kapesníky, někomu je to úplně jedno. Ale nejvíc záleží na tom, kdo vám to řekne. Od každého to bolí jinak, hlavně ve spojení s tím, jak moc je pro vás dotyčná osoba důležitá. Představte si, že půjdete po ulici a někdo naprosto neznámý, koho vidíte poprvé (a zřejmě i naposledy) v životě vám řekne, že vás nesnáší. A potom si představte opačnou situaci. Někdo, kdo pro vás znamená celý svět, koho milujete, vám řekne, že vás nesnáší. Síla těch slov se pojí jen s tím, jak silné pouto k té osobě máte, ne? Předpokládám, že ze slov "nesnáším tě" budete smutní jen tehdy, když vám to řekne někdo, koho máte rádi a záleží vám na něm.

Ale co takhle "mám tě rád/a"? Většině lidí taková věta udělá radost... Ale jsou lidé, kteří nechtějí slyšet ani tohle. Možná v sobě skrývají zoufalství, samotu, prázdnotu, a možná mají pocit, že všechny jen zraňují, že je láska bolí. Asi jsem taky taková bývala. Když mi někdo řekl, že mě má rád, byla jsem z toho smutná, protože jsem věděla, že je to v té chvíli špatně. Věděla jsem, že toho člověka raním, když ho nechám jen tak jít a mě to vadit nebude, ale nedokázala jsem mu lhát a říkat, že ho taky mám ráda. Neměla jsem, byla jsem prázdná a nepřišlo mi, že láska přináší do života něco hezkého. Teď už vím, že to byl následek jednoho obrovského zklamání, ztráty, jenže v té době mě to asi nenapadlo, nebo jsem si to možná nechtěla přiznat. A slova "mám tě rád/a" pro mě v té chvíli znamenala jen bolest, někdy jsem je nebrala vůbec vážně, jindy jsem je ignorovala, občas jsem se přemohla k malé lži a slova opětovala. Ikdyž jsem věděla, že není nic horšího, než předstíraná láska, chtěla jsem ty lidi buďto odbýt, nebo jim udělat radost. A když se stávalo pořád častěji a častěji, že jsem slova opětovala, došlo mi, že ty lidi vážně mám ráda. Že jejich slova mi pomohla k tomu, abych se už necítila tak sama, tak prázdná, tak zbytečná a zoufalá. Po nějaké době mi to došlo. Že všechny ty citáty jsou pravdivý. Že všechno, co člověk potřebuje, je láska. Dávat lásku a přijímat ji, to je něco, co člověka naplňuje.


A potom přišla ta věta, na kterou jsem zřejmě čekala. "Miluju tě." Tak silná slova. Co to vůbec znamená milovat? - to byla moje nejčastější otázka v tom týdnu. Nejhorší je, že na tohle si člověk musí přijít sám, že v tom potřebuje praxi, že strejda google ani knihovna mu nepomůže, i kdyby se tam nějaký filozof snažil lásku vysvětlit co nejdůkladněji. Každý z nás cítí lásku jinak. Hádám, že i vy už jste se někdy zamilovali. Možná milujete právě teď. Nejen rodinu a přátelé, mám na mysli vaši druhou polovičku, která pro vás teď znamená/znamenala úplně všechno.
Mám kamaráda, který je o několik let starší než já. Upřímně jsem si nikdy nemyslela, že si s někým takovým budu rozumět, ale stalo se, občas vedeme takové ty filozofické kecy, já přitom něco upíjím a on kouří jednu Camelku za druhou. K té situaci se to vždycky hodí. A jednou jsme došli k tématu láska. Upřímně už si vůbec nepamatuju, jak se to stalo, ale najednou jsme mluvili o lásce. O tom, co to vůbec je, a jak je možný, že člověk něco takového cítí. A on mi řekl "Láska je jen blbá chemická reakce, debilita, jak může cizí osoba naplňovat tvůj život jen tim, že existuje a je s tebou?" Vydolovala jsem z něj, že láska už ho zklamala, ranila, zradila. Že tohle se prostě stává, láska je nevypočítatelná. A slova "miluju tě" se jen tak nedají vzít zpátky, jsou tak silná, dokážou vám zamotat hlavu, udělat vám radost, zradit vás, tak obrovská síla se v nich skrývá... Proto si vaše "miluju tě" zaslouží jen někdo, proto trvá tak dlouho, než jste si jistí, že milujete.

Mimochodem, kamarád má přes rok přítelkyni, a lásku už nebere jen jako chemickou reakci. Je pro něj vším. Mám dojem, že takhle dopadneme všichni.
 

3 people judged this article.

Poll

SČÍTÁNÍ LIDU! :D Klikni! :O

Klik. :3

Comments

1 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 13. november 2015 at 8:05 | React

Opět krásný článek :-) vždycky když tady vidím nový článek, strašně se těším, co jsi napsala... protože mě to baví a hlavně mě baví to, jak to umíš podat, jak to umíš vyjádřit a jak mě to vždycky dostane :-) Opět, další skvělý článek,  velice hezky a dobře napsáno,! Hlavně pravdivě...
Slova mají neskutečnou sílu. Můžou ublížit, zranit, ale dokážou i potěšit a pomoct. Je pravdou, že záleží hodně na okolnostech a hlavně na tom, kdo nám co řekne. Měli bychom ale se slovy a větami nakládat obezřetně, protože to, co je jednou vyslovené už nelze vzít zpět. A občas je to velká bolest, kterou přeženeme, následně litujeme, ale slova vyřčená už nikdy nesmažeme... člověk nám možná odpustí, ale nikdy nezapomene,... a my také ne. Slova můžou pokazit to, co jsme budovali a dlouhou dobu vytvářeli... stačí pár slov, pár vět a může se proti nám obrátit celý svět... a nebo jen člověk, kterého z celého srdce nechceme ztratit. Je to až pošetilé a šílené, jakou váhu má slovo... Popravdě slovem "Miluji tě" hodně šetřím - ještě jsem ho nikdy nikomu neřekla... a proč? Nechci. Doufám a věřím, že to jednou řeknu, až budu na 1oo% přesvedčená. Toto slovo je pro mne dá se říct posvátné... vím, že v dnešní době se s ním plýtvá a lidi ho házejí jen tak do větru každý měsíc někomu jinému, ale já taková nejsem. Ano, mám ráda, mám hodně ráda, nechci určité lidi a přítele ztratit, nedokážu si to bez něj představit, ale nejsem si jistá zda miluju. Nejsem si jista, zda to je ta velká láska... A dokud si nebudu opravdu jistá a nebudu to chtít říct, tak to neřeknu... Tenhle "citát" prostě zbožňuju... - Pokud už někomu řeknete "miluju tě", tak milujte do konce, a pokud ne, držte huby a nemelte pí*oviny... Asi tak ke slovnímu spojení jako je "Miluji tě." :-).
A ještě jednou, velká pochvala za velmi povedený článek :))

2 Lucka Lucka | Email | Web | 13. november 2015 at 12:55 | React

Moc hezký článek, ve kterém se ve spoustě myšlenek spolu shodujeme. :) Jen snad ohledně toho nesnáším tě, nepamatuju si, že bych to někdy někomu řekla. Možná ve školce, když jsem byla dítě, u dětí podobné výrazy většinou padají, ale co si pamatuji, asi jsem tohle slovo nepotřebovala...

3 Luna Luna | Web | 13. november 2015 at 14:08 | React

Hezký článek, řekla bych, že se ve všem shodujeme :) Myslím, že láska je koření do života. Nepotřebujeme ji, ale je to s ní lepší. Jen občas, když se překoření, někdo to ignoruje, jiný vyhodí :)

4 Hermione Hermione | Web | 13. november 2015 at 14:33 | React

Je to všechno pravda, moc hezky jsi to napsala!:)
Slova jsou často ta největší zbraň co člověk má, dokážou zraňovat, léčit, usmiřovat, ale to jsi v podstatě napsala taky.
Láska je podle mně něco, na co si člověk musí počkat, není to jako blesk z čistého nebe, já si třeba myslím, že se na první pohled do člověka můžeš zbláznit, ale určitě ho hned nemiluješ, to se potom ta slova řeknou hned a jsou to jenom plané řeči a to je podle mě špatně. Na to pravé "Miluju tě" se vždy musí počkat do pravé chvíle.

5 Andey Andey | Web | 13. november 2015 at 16:10 | React

Skvělý článek :)
Souhlasím s tebou. Slova mají sílu. Taky záleží na tom, jakým tónem a výrazem ve tváři to řekneš, jelikož někdy si pamatuješ nejvíc ten výraz jeho tváře. :)
Jednou na základce při přírodopisu otočil jeden kluk a řekl: "Miluju tě." Moje reakce byla taková, že jsem se začala smát. :)

6 silluety silluety | Web | 13. november 2015 at 18:43 | React

Přesně tak,je to pravda :) celkově se slovama a s tou láskou :) rozhodně to není chemická reakce.. ale každý se prostě zamiluje alespoň jednou do někoho špatného..
jinak já sem asi nikomu neřekla, že ho nesnášim.. jenom někomu jinýmu, že nesnášim třeba tu učitelku :DD ale takhle z očí do očí asi nikomu..

7 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. november 2015 at 18:57 | React

Nádherně, opakuji opravdu nádherně napsané! Lásku člověk musí poznat, číst si nějaké bláboly na netu vedou jen ke zmatenosti, tohle se nedá "naučit" - mít někoho rád, milovat ho. Já pevně doufám, že už co nejdřív svoji lásku potkám. :)

8 Blondie Blondie | Web | 13. november 2015 at 20:05 | React

Mě třeba strašně bolí, i když mi někdo úplně cizí řekne, že mě nenávidí ;) Když mě někdo zná a řekne to, není to tak zlý, protože k tomu má nějaký důvod, ale když vám to řekne někdo, na koho tak působíte, aniž by vás znal, bolí to podle mě prostě víc...

9 Michaela Michaela | Web | 13. november 2015 at 20:39 | React

Opravdu nádherně napsané :)  A musím souhlasit. Nejvíc smutný mi přijde, že nenávist umí vyjádřit kde kdo, ale říct někomu jen tak DO OČÍ, že ho má rád umí už málo kdo, hlavně v dnešní době kdy si všichni lásku vyznávají přez facebook.

10 Adelle Heally Adelle Heally | Web | 13. november 2015 at 23:05 | React

Úžasně napsaný! souhlasím.
V dnešní době se spousta lidí neodváží někomu říct do očí, že ho miluje nebo má rád. Dnes to všichni píšou přes facebook. Ale to přece nemá žádný význam. Z očí do očí to přece něco znamená.

Já jsem řekla pár lidem do očí že je nesnáším, protože jsem vždycky byla v tomhle upřímná :D většinou jsem to řekla lidem, který neměli rádi i mě.

11 Crazy Jull Crazy Jull | Web | 14. november 2015 at 1:17 | React

Strašně krásně a strašně moc pravdivě jsi to napsala. :3
-CrazyJull

12 Džejní Džejní | Web | 14. november 2015 at 9:30 | React

naozaj nadherne napisany clanok <3
slova su naozaj silne a niekedy dokaze clovek ranit alebo potesit veta, ktora je absolutne zvlastna a nikto iny by sa nad nou nepozastavil.
musim sa priznat, ze nikdy neviem, ako reagovat, ked mi niekto povie, ze ma ma rad. je to zvlastne, pretoze si pri tom uvedomim, ze na mne niekomu naozaj zalezi. a to je v mojom psychickom rozpolozeni celkom na nic. a ano, je mi z toho este viac smutno, ale prilis casto takuto vetu nepocuvam.
co sa tyka lasky, nikto este nemal moznost vypocut si slova milujem ta a ani ja som nemala tu cest pocut ich od niekoho ineho. zatial su vsetky taje lasky pre mna skryte aj ked nemam pocit, ze by laska nemala zmysel. ale zatial si ma este nenasla. tak sa snazim trpezlivo cakat.
rozmyslam, kedy mi niekto povedal, ze ma nenavidi, pretoze na nieco take si nespominam. ale mari sa mi, ze ja som raz na jednu spoluziacku nakricala, ze ju nenavidim a teraz je jednou z mojich jedinych dvoch lepsich kamaratok. je to zvlastne. nemam pocit, ze by som to vtedy bola myslela vazne, ale som si dost ista, ze to pre nu nebolo nic prijemne.
obcas ranime aj slovami, ktore nemyslime zle. kazdy clovek ma ine vnimanie sveta a aj trochu ine vnimanie jednotlivych slov a viet. a samozrejme zalezi aj od situacie.

13 Anna Anna | Email | Web | 14. november 2015 at 10:37 | React

Opravdu silný článek. Jak jsi řekla, záleží na tom, kdo nám to řekne. Vzpomněla jsem si na jednu osobu, která mi neskutečně ubližovala, ale já bez ní nebyla schopná dýchat. Jsem tak ráda, že jsem našla i jiný zdroj vzduchu.

Většina z nás si ani neuvědomuje, jakou moc a sílu máme ve slovech, ve kterých vypustíme ven z úst. Někdy řekneme jenom malichernost, ale jiného to muže neskutečně zasáhnout.

Pěkný článek! :)

14 Anička | sova-na-fetu.blog.cz Anička | sova-na-fetu.blog.cz | Email | Web | 14. november 2015 at 11:37 | React

Jop, záleží na tom kdy, jak, kdo. Kdyby mi můj  spolužák, kterýho nesnáším, řekl, že mě nemá rád, tak se nic neděje, ale když mi to řekla kamarádka, byla jsem z toho skleslá celý den. Milovala jsem, asi, už si tím nejsem tak moc jistá, každopádně to dopadlo špatně. Proto čekám na to až budu starší a rozumnější, abych si to všechno správně poskládala dohromady. Oh, už zase samé já, já, já :D
K tvému komentáři u mě na blogu -blogy nějak nespřáteluji, mám jen své oblíbené a tvůj blog mě zaujal, takže pokud to nevadí, odkaz na tvůj blog skončí u mě v menu :)

15 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | Email | Web | 14. november 2015 at 14:43 | React

Krásný článek, slova jsou opravdu hodně těžká a hlavně třeba mám tě rád, jen tak někdo neřekne na hlas. Poslední dobou píšeš vážně perfektní články, vždy se nad nimi zamyslím :)

16 Terezka Ohnsorge Terezka Ohnsorge | Web | 14. november 2015 at 18:22 | React

Kdyby mi řekl kamarád "Miluju tě", tak to beru jako že si ze mě dělá srandu. Fakt jde mrtě moc o osobu, situaci a vztah k předchozím faktorům. Skvělej článek !

17 Monica. Monica. | Web | 15. november 2015 at 13:36 | React

Mně nikdo neřekl, že mě nesnáší, či naopak miluje. Přijde mi, že ta slova dneska ztrácejí smysl, anebo možná mají smysl ještě větší, než předtím. Protože většina věcí se řeší přes sociální sítě, anebo smsky. Málokdy už od člověka slyšíme osobně "mám tě rád" nebo podobná slova. A nebo to taky mám alespoň já, a doufám, že nejsem sama.
Každopádně krásný článek, tohle téma týdne se mi opravdu líbí :)

18 Smilee Smilee | Web | 15. november 2015 at 16:05 | React

Wow, hodně dobře jsi to napsala.
Já poslední dobou zjišťuji čím dál tím víc, jak velkou sílu slova mají. Dřív jsem na to nebrala ohledy a říkala hned to první, co mi přišlo do mysli. A ani jsem si neuvědomila, jak by to mohlo toho druhého člověka ovlivnit.
Myslím, že by mě ani nezarazilo tolik, kdyby mi někdo řekl, že mě nesnáší, než miluji tě. V tu chvíli bych se na něj koukala asi jako na nějakého velkého blázna. Protože to jsou fakt hodně silná slova.
Proto se někdy musím smát, jak je všichni rozhazují kolem sebe. Na sociálních sítích hlavně. Někteří se totiž "milují" v prvních vteřinách jejich vztahu. Za pár týdnů se ale rozejdou a místo "miluji tě" si říkají "nesnáším tě". Potom si jen říkám: "Kam zmizela ta vaše obrovská láska?"
Proto radši takovými slovy šetřím a schovávám je na ten důležitý okamžik.
Fakt jsi to skvěle napsala :)

19 xx xx | Web | 16. november 2015 at 10:58 | React

Ahoj! Pamatuješ si mě? Tu blogerka Erin z blogu silluety.blog.cz :)
Chci ti jen oznámit, že jsem se přestěhovala na jinou adresu, kvůli tomu, že příslušník mé rodiny se na můj blog dostal. Blog zůstane ležet ladem (je mi teho moc líto :/)
To ale nic nemění na tom, že bych tě neměla v dřívějších affs - teď v oblíbených bozích :) (blogách? O.o) byla bych ráda, kdyby jsi se ozvala či zůstáváš či ne :) Jinak je vše při starém samozřejmě :)

20 Asking Astoria Asking Astoria | Web | 18. november 2015 at 8:33 | React

Rozhodně hodně zajímavé téma zároveň hodně zajímavě zpracované. :)

21 Domča, Dominigue Domča, Dominigue | Email | Web | 18. november 2015 at 19:20 | React

Svatá pravda a hezky napsané. :)
Já jsem dříve vůbec nebyla zvyklá třeba na objímání od kamarádek nebo si říkání, jak se máme rádi. Teď se to nějak změnilo a jsem za to moc ráda.
Větu "nesnáším tě" jsem zatím slyšela zatím jenom ze srandy, ale kdyby mi to někdo z lidí, které mám ráda řekl, asi bych se z toho dlouho dostávala. Na druhou stranu větu "miluju tě" ze srdce nenávidím. :D A přiznám si, že je to i proto, že jsem ji sama řekla a z druhé strany to opětované nebylo.
A vlastně se toho bojím, protože jestli takhle...zamilovaní dopadneme všichni..to bude pro mě něco. :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
About Smile| Co jsem?| Bláznivá a neuvěřitelně spontánní modrooká bruneta, milující sledování mraků a noční oblohy v každém ročním období. Plná protikladů, potetovaná, s láskou k nastřelování naušnic, s piercingem. Milovnice hlasité metalové hudby, fotek, zvířat, mlhy a kouře, cestování, poznávání nových lidí, sluchátek... Ráda pomáhám, píšu úvahy, nutím lidi upřednostňovat pocit štěstí, ráda čtu a riskuju, miluju adrenalin. Jsem cílevědomá, nevadí mi jít proti davu, být jiná.

Oblíbené... Biografické a psychologické hororové knihy, filmy s tématem sexu, drog a horory, rocková a metalová hudba.
Hudba: Marilyn Manson, Asking Alexandria, Korn, Billy Talent, Bring me the horizon, ACDC, Řezník, Blink 182, Sum 41, D.R.U.G.S., Green Day, Helloween, Metallica, Linkin Park, Hollywood Undead, Nirvana, Skillet, The Offspring, Slipknot, Sodoma Gomora, The Pretty Reckless, Sleeping with Sirens, The Fray, Pipes and Pints, Pink Floyd, Bon Jovi, P.O.D., My Chemical Romance, 30 seconds to mars, Black veil brides, Foo Fighters, System of a down, Five finger death punch, Bullet for my valentine...

Hosting: ©Blog.cz | ©smile-la.blog.cz| Nekopíruj, nebo tě sní kanibal.|I love my visitors, thank you.